PODCAST „PSYCHO-LOGICZNE” ROZMOWY

Podcast „Psycho-logiczne” rozmowy to nasz kolejny projekt na drodze do propagowania zdrowia psychicznego. Wydaje się, że wiele już napisano i powiedziano w tej kwestii, ale my uważamy, że nadal jeszcze dużo jest do zrobienia. Stąd m.in wziął się pomysł na uruchomienie podcastu. Liczymy, że „konsumowania” tych właśnie treści przez słuchanie i formę, którą proponujemy, znajdzie swoich odbiorców.

Ze względu na to, że oboje jesteśmy psychologami oraz psychoterapeutami, to ten podcast nagrywamy dla osób, które interesują się prywatnie i zawodowo, psychoterapią oraz zagadnieniami psychologicznymi.

W związku z tym, że nadal tak wiele powstrzymuje nas przed podjęciem psychoterapii, w naszym podcaście będziemy przyglądać się różnym wyobrażeniom, mitom, przekonaniom na jej temat. Przede wszystkim zależy nam, żeby dotrzeć do wszystkich osób, które mają wątpliwości i pytania związane z tym tematem. W efekcie czego poszukują odpowiedzi i odpowiedniej dawki wiedzy.


podcst psycho-logiczne rozmowy

KIM SĄ PROWADZĄCY NASZ PODCAST?

Kasia Bilnik-Barańska – psycholog, psychoterapeuta, trener, coach.

dr Daniel Melerowicz – psycholog, psychoterapeuta, trener, coach, wykładowca.

Pracujemy w Laboratorium Psychoterapii STRUKTURA w Katowicach. To właśnie tutaj prowadzimy psychoterapię indywidualną oraz terapię partnerską. Z parami i/lub małżeństwami pracujemy w układzie dwa na dwa ( tzw. diada).

Z pewnością m.in ze względu na to, czym się zajmujemy, często rozmawiamy o naszej pracy związanej i związanymi z nią zagadnieniami psychologicznymi. Po to, by jeszcze lepiej zrozumieć naturę ludzką, a tym samym oferować jak najlepsze wsparcie naszym pacjentom, dzielimy się ze sobą swoimi doświadczeniami terapeutycznymi. Dlatego też zdecydowaliśmy, że chcemy, żeby nasze refleksje i przemyślenia dotarły także do innych osób. Ponieważ wierzymy, że dla niektórych będą pomocne np. w trakcie procesu decyzyjnego o podjęciu psychoterapii.

Cały czas się uczymy i dodatkowo w naszym ośrodku uczestniczymy w zespołowych superwizjach. Ponieważ ważny jest dla nas nieustający rozwój, prawidłowe zrozumienie i prowadzenie procesu psychoterapii.


JAKIE TEMATY BĘDZIEMY PORUSZAĆ W NASZYM PODCAŚCIE?

Nasze wspólne rozmowy uświadomiły nam, że istnieje mnóstwo nieporozumień związanych z psychoterapią. Dlatego właśnie chcielibyśmy przybliżyć słuchaczom obszar związany przede wszystkim ze zdrowiem psychicznym, psychologią, psychoterapią, rozwojem osobistym itp.

Chcemy poruszać tematy dotyczące dobrostanu psychicznego i funkcjonowania ludzkiej psychiki, wyjaśniać różne terminy związane z psychoterapią. Podczas gdy wiele się mówi o tym, że warto skorzystać z usług psychoterapeuty, niewiele wyjaśnia się czym ten proces jest. Naszą misją jest ten stan rzeczy zmienić.

Zależy nam, żeby rozwiewać mity na jej temat, ale również mówić o tym, czym naszym zdaniem jest dobra pomoc psychologiczna, a co nią nie jest i na co warto zwracać uwagę.


DO KOGO KIERUJEMY NASZ PODCAST?

Podcast ten kierujemy także do profesjonalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym oraz pracujących z innymi ludźmi, ale również do osób które myślą o zawodzie psychoterapeuty. Niewątpliwie podczas naszych rozmów przybliżymy blaski i cienie tej profesji. Chcemy polecać ciekawą literaturę, zwracać uwagę na dobre szkolenia, przybliżać oraz omawiać różne nurty w terapii.

Jako że pracujemy z parami, chcielibyśmy również dużo mówić o relacjach międzyludzkich. Z pewnością w naszym podcaście dotkniemy takich tematów jak: dlaczego jedni ludzie potrafią się ze sobą porozumieć a inni nie, jak budować dobre związki i w jaki sposób się ze sobą efektywnie komunikować. Konkludując- będzie konkret 🙂

Reasumując, jeśli temat psychoterapii jest dla Ciebie w jakikolwiek sposób bliski lub ważny, to zapraszamy do posłuchania naszego podcastu.

Krótko mówiąc na pewno będziemy starali się w sposób prosty i przystępny odpowiedzieć na nurtujące Was pytania.


Jeśli słuchasz naszego podcastu, podoba Ci się to, co robimy i chcesz nas wesprzeć, to dla nas cudowna wiadomość 🙂 Bo to właśnie dzięki Twojemu wsparciu będziemy mogli się rozwijać, nagrywać jeszcze więcej, a tym samym dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem z innymi – a to zawsze było naszym celem 🙂 Zapraszamy na nasz profil na platformę Patronite 👇



PTSD CZ.III

Fight, flight, freeze – czyli walka, ucieczka i zastygnięcie. O tych psychologicznych reakcjach na stres porozmawiamy w najnowszym odcinku podcastu „Psycho-logiczne rozmowy”.
Scharakteryzujemy każdą z tych reakcji, zastanowimy się, która z nich jest najbardziej korzystna.

A tym razem pochyliliśmy się nad tym, jak zdrowo i z umiarem korzystać z social mediów. Powiemy dlaczego tak łatwo wpaść w uzależnienie od smartfona, co wspólnego ma z tym biochemia naszego mózgu, ale przede wszystkim skupimy się na zasadach dobrego wprowadzania dzieci w wirtualny świat. Od jakiego wieku dziecko powinno mieć dostęp do smartfona czy tabletu?
ile czasu może z niego korzystać?
Jakie są tego niebezpieczeństwa?
I co mają z internetem wspólnego zaburzenia lękowe i depresyjne u młodzieży?

Przylegający, lękliwy, niedojrzały…Miewa trudności z podjęciem samodzielnej decyzji, jest uległy i zdarza się, że wchodzi w rolę ofiary. Wewnątrz cierpi, bo czuje się mało kompetentny i nawet jeżeli wewnętrznie czuje, że by chciał, to na zewnątrz trudno mu postawić granicę i przedstawić swoje zdanie.Mowa o osobie z zależnym zaburzeniem osobowości. Właśnie temu typowi poświęcony jest najnowszy odcinek szkoleniowy „Psycho-logicznych rozmów”.

Syndrom poniedziałku dopada w niedzielę. A przecież niedziela to dzień weekendu, z kolei weekendy lubimy i na nie czekamy, bo większości osób kojarzą się z wolnym czasem i wypoczynkiem. To jak to właściwie jest z tą niedzielą i jak to jest z syndromem poniedziałku. I dlaczego poniedziałek bywa nielubiany? Porozmawiamy również o tym, czym właściwie jest syndrom poniedziałku, jakie są jego objawy i jaką niesie informację dla kogoś stan, który z syndromem poniedziałku jest związany.

Z agresją i hejtem w sieci można spotkać się znacznie częściej niż w realu. W najnowszym odcinku zastanowimy się dlaczego osobom schowanym za ekranami telefonów, komputerów i tabletów dużo łatwiej jest oceniać i komentować często w okrutny sposób. Spróbujemy stworzyć charakterystykę takich ludzi, zastanowimy się również nad tym, jak radzić sobie z hejtem, jeżeli dotyczy nas lub naszych bliskich, podamy konkretne sposoby i porozmawiamy o tym, że czasami najlepszą reakcją jest jej brak.

Objawy tego zaburzenia mogą być subtelne i różnić się w zależności do osoby. Mogą obejmować wycofanie się z towarzystwa, trudności
w nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji, poczucie nieadekwatności oraz silny strach przed krytyką. Osoby z tym zaburzeniem osobowości, mogą być wyjątkowo wrażliwe na ocenę innych i często starają się uniknąć sytuacji, w których mogłyby poczuć się odrzucone. Społecznie, często są uznawane za nieśmiałe i niechcące kontaktu.

W najnowszym odcinku „Psycho-logicznych rozmów” przefiltrujemy przekaz płynący z social mediów. Zastanowimy się nad przyczynami prezentowania w sieci tego jak się żyje, poprawkami tego przekazu oraz konsekwencjami odbioru takiego przekazu. Pochylimy się nad zagadnieniami takimi jak autentyczność i rzeczywistość. Pomyślimy nad tym jak korzystać z social mediów mądrze i tak by nam służyły.

W tym odcinku szkoleniowym, skupimy się na coraz częściej diagnozowanym ADHD u osób dorosłych. Przybliżymy Wam rodzaje ADHD oraz ich charakterystykę. Porozmawiamy o tym, jak ważna jest rzetelna i wnikliwa diagnoza i na czym polega oraz jak objawy ADHD mogą wpływać na funkcjonowanie w trzech ważnych obszarach czyli w życiu osobistym, zawodowym i społecznym. Dostęp do odcinków szkoleniowych mają jedynie nasi Patroni.

Pokolenie Z, I-Gen, czyli po prostu osoby urodzone w latach 1995 – 2012.Badania pokazują, że młodzi ludzie z tego pokolenia, prezentują szereg wspólnych, specyficznych cech, zarówno tych pozytywnych, jak i niekoniecznie. Jakie ono właściwie jest? I dlaczego? Czy sam fakt urodzenia w konkretnym przedziale czasowym determinuje pewne cechy? A może jednak, to my – dorośli przyczyniamy się w dużym stopniu, do ich powstawania? O tym będzie mowa w tym odcinku.

Odcinek specjalny. Sesja Q&A

Odcinek specjalny. Sesja Q&A

Dzisiaj ruszamy z cyklem odcinków specjalnych Q&A, w których odpowiadamy na Wasze pytania. Piszecie do nas coraz więcej i częściej, z czego bardzo się cieszymy.
A w dzisiejszym odcinku, odpowiadamy na pytanie dotyczące tego jak rozmawiać z bliskimi o śmierci oraz czy można samemu wybrać sobie rodzaj terapii.

wakacyjna miłość

#34 Wakacyjna miłość

Szum morza, rozgwieżdżone niebo, blask ogniska, skąpe stroje, drinki z palemką, letnia atmosfera…To wszystko sprzyja wakacyjnym zauroczeniom. W najnowszym, bardzo wakacyjnym odcinku, porozmawiamy o tym, czym rządzi się wakacyjna miłość, dlaczego letnią porą łatwiej o zauroczenie i z jakiego powodu warto być uważnym na rodzące się uczucie.

stalking

Psycho-logiczne w pigułce.Stalking

Kiedy zainteresowanie drugą osobą zaczyna być niebezpieczne? W najnowszym odcinku „Psycho-logicznych w pigułce” przybliżymy Wam pojęcie stalkingu. Porozmawiamy o tym, jakie cechy nosi ta forma nękania, co powinno nas zaniepokoić w zachowaniu innych wobec nas, oraz na co być uważnym, żeby samemu stalkerem nie zostać.

Badania mówią, że optymiści są szczęśliwsi, żyją dłużej a ich dobrostan jest wyższy niż osób o negatywnym nastawieniu. Ale czy da się być optymistą bezustannie i tym optymizmem zarażać innych? Kiedy jest to korzystne a w jakim momencie staje się nieautentyczne?
Zastanowimy się kiedy optymizm staje się toksyczny, czy można czuć tylko pozytywne emocje, jak zachowywać się w sytuacji, kiedy bliska nam osoba przeżywa coś trudnego i czy pocieszanie jest najlepszą metodą.

Dzisiejszy odcinek „Psycho-logicznych rozmów” jest szczególny, bo zawiera w sobie zaproszenie i podziękowanie kierowane szczególnie do naszych najmłodszych słuchaczy. Dziękujemy, bo to oni nas zainspirowali do stworzenia specjalnego cyklu podcastu. Będziemy w nim poruszać tematy podsuwane przez naszych młodych słuchaczy, a cykl ten nazwaliśmy „Młodzi Psychologicznie”.W najnowszym odcinku uchylimy rąbka tajemnicy jakie tematy już przygotowaliśmy.

W kolejnym odcinku szkoleniowym „Psycho-logicznych rozmów” kontynuujemy niezwykle ciekawy i obszerny temat zaburzeń osobowości typu narcystycznego.
W pierwszej części mówiliśmy o tym, czym jest narcyzm grubo i cienko-skóry, o charakterystyce pacjentów z tym zaburzeniem osobowości, diagnozie różnicowej i zaburzeniach, które można z narcyzmem pomylić.
W drugiej części zajmiemy się kryteriami diagnostycznymi zaburzeń osobowości typu narcystycznego.

W tym odcinku zastanowimy się kiedy i w jakich okolicznościach psychoterapeuta może zakończyć terapię. Czy są jakieś konkretne zachowania, które mogą spowodować, że terapeuta zdecyduje się na zakończenie spotkań z pacjentem?
Jakie sytuacje w życiu psychoterapeuty mogą prowadzić do zakończenia terapii?
Co znaczy stwierdzenie, że terapeuta dbając o siebie, dba o pacjenta?
Jak powinien zachować się terapeuta, którego uczucia do pacjenta wychodzą poza ramy relacji terapeutycznej?
I jak poinformować o tym pacjenta?

W pierwszym kontakcie może wydawać się czarujący, szarmancki, uroczy i ciekawy. Ale również zawstydzony, wycofany, czujny i zlękniony.Wspólna cecha, to trudność wchodzenia w dobrą, szczerą i opartą na wzajemności relację. Mowa o narcyzmie, który ma dwa oblicza: narcyzm gruboskóry i cieńkoskóry.Zastanowimy się również nad diagnozą różnicową i innymi zaburzeniami, które łatwo z narcyzmem pomylić.To wszystko w pierwszej części podcastu, dotyczącej narcystycznych zaburzeń osobowości. 

W najnowszym odcinku „Psycho-logicznych w Pigułce” kontynuujemy temat uzależnienia od telefonu i opowiemy trochę o składowych tego uzależnienia, czyli o nomofobii, phubbingu i zjawisku fomo.Kto z nas nie poczuł się zaniepokojony, kiedy zapomniał zabrać smartfona? Czy to już nomofobia? Czyli jedna z najmłodszych fobii naszych czasów…Zastanowimy się gdzie przebiega granica między normą a odstępstwem od niej.
Opowiemy również czym charakteryzuje się phubbing i dlaczego jest zagrożeniem dla relacji społecznych.

W tym odcinku w ekspresowym tempie opowiemy o tym, co naszym zdaniem powinno zaniepokoić w pracy terapeuty. Zastanowimy się czy:
zdjęcie terapeuty w sieci jest ważne, terapeuta może doradzać i komentować wybory swojego Klienta,
może zmieniać daty i godziny sesji
wolno mu flirtować podczas wizyty?

Psychoterapia jest dziedziną, która prężnie się rozwija a ilość osób wykonujących ten zawód stale rośnie. W dzisiejszym odcinku „Psycho-logicznych rozmów” opowiemy jakie naszym zdaniem są plusy bycia psychoterapeutą. Z jakiego powodu warto wybrać ten zawód, dlaczego terapeuta to człowiek, który się nie starzeje i po co mu elastyczność.

Multifunkcyjość nowoczesnych telefonów powoduje, że są bardzo atrakcyjne w użytkowaniu. Jest jest też ciemna strona tej atrakcyjności, która sprzyja powstawaniu uzależnienia od telefonu. Fonoholizm obecnie uznawany jest za chorobę cywilizacyjną i jedno
z najczęstszych uzależnień behawioralnych.

W najnowszym odcinku podcastu „Psycho-logiczne rozmowy” pod lupę weźmiemy aktywność w sieci, jaką jest randkowanie przez internet.
Zastanowimy się skąd bierze się „zła sława” tej formy poznawania się, wyodrębnimy plusy i minusy szukania relacji online, podpowiemy na co zwrócić uwagę przy tworzeniu profilu na portalu randkowym, oraz porozmawiamy o tym, dlaczego szczęściu warto pomagać.

Przed Wami specjalny, urodzinowo – noworoczny odcinek „Psycho-logicznych rozmów”. Jest to odcinek zupełnie wyjątkowy, ponieważ będziemy w nim odpowiadać na zadane przez Was pytania:Jak się poznaliśmy?
Czy praca terapeuty jest męcząca?
Skąd pomysł na nagrywanie podcastu?
Czy na prowadzonych przez nas sesjach jest dużo śmiechu?Zapraszamy do posłuchania.

Dzisiejszy odcinek „Psycho-logicznych rozmów” to kontynuacja odcinka urodzinowego, w którym odpowiadamy na Wasze pytania. Z tej audycji dowiecie się jakie znaczenie ma zdrowie psychiczne terapeuty, czym kierować się wybierając nurt szkolenia terapeutycznego, co ma wspólnego terapia psychodynamiczna z filozofią oraz jaka jest najważniejsza umiejętność w zawodzie psychoterapeuty.

W najnowszym wydaniu odcinka specjalnego, przedstawimy charakterystykę osobowości paranoidalnej. Opowiemy jakie są cechy tego typu osobowości i jak ją rozpoznać. Zastanowimy się na co terapeuta powinien zwrócić szczególną uwagę w pracy z pacjentem z paranoidalnym zaburzeniem osobowości.

Kolejny odcinek „Psycho-logicznych w pigułce” dotyczy toksycznej męskości. Spróbujemy znaleźć definicję tego pojęcia, zastanowimy się jaki wpływ na młodych mężczyzn ma wychowanie, rozważymy zachowania uznawane za „męskie” lub „niemęskie”, oraz porozmawiamy o tym co robić, by wspomnianej toksyczności się ustrzec.

Wyjątkowa atmosfera, piękna oprawa, smaczne dania, bliskie relacje, radość, spokój i cudowny czas…Czy jednak pośpiech, stres, tłok sklepowych kolejek, niezręczne pytania i niechciane spotkania? A może jedno i drugie? Z czym kojarzą się święta i co zrobić, by pomimo wszystko był to dobry czas? O tym będzie mowa w tym odcinku.

Kojarzy się zwykle dobrze, choć potrafi być dramatyczna. Bez niej nie byłoby wielu dzieł sztuki, filmów czy utworów literackich. Ma swoje święto oraz definicję.
Mowa o miłości. Właśnie tego uczucia dotyczą dzisiejsze „Psycho-logiczne w pigułce.”

W najnowszym odcinku „Psycho-logicznych rozmów” skupimy się na poprawnej komunikacji. Opowiemy o jej głównych zasadach, o tym dlaczego w przekazie werbalnym ważny jest przekaz pozawerbalny, oraz o tym co zdecydowanie dobrej komunikacji nie sprzyja.

W tym odcinku „Psycho-logicznych rozmów” przedyskutujemy kwestię relacji między terapeutą a jego klientem. Czy mogą być przyjaciółmi, partnerami albo chociaż się kumplować? Co na to etyka zawodu psychologa? Oraz jakie mogłoby to mieć skutki?

Praca psychologa i terapeuty to między innymi dbałość o higienę psychiczną pacjentów. Ale, żeby ”szewc bez butów nie nie chodził”, terapeuci również potrzebują pracy w tym zakresie. W dzisiejszym odcinku porozmawiamy dlaczego higiena psychiczna w zawodach pomocowych jest tak ważna, jak o nią dbać i jakie są na to nasze sposoby.

Nagrywanie sesji może budzić lęk i opór, zarówno w terapeucie, jak i u pacjenta. Spróbujemy trochę oswoić ten temat. Porozmawiamy o tym jakie korzyści płynął z superwizji na podstawie nagrań, jak przekazać pacjentowi prośbę o pozwolenie na nagranie oraz dlaczego właściwie u niektórych osób proces ten może wydawać się trudny.

Z odcinka dowiesz się o tym, jaka jest charakterystyka tego rodzaju zaburzeń, jakie są kryteria diagnostyczne, czym różni się zaburzenie osobowości borderline od organizacji osobowości borderline, jaką rolę w terapii tego typu struktury osobowości pełni przeniesienie i przeciwprzeniesienie oraz jakie są przyczyny powstawania borderline.

Pierwszy odcinek nowej serii „Psycho-logicznych rozmów” czyli „Psycho-logiczne w pigułce” powstał na bazie refleksji do której skłonił nas niedawny proces sądowy Amber Heard i Johnego Deepa. Zastanowimy się w nim, czy warto zapraszać ludzi do swojego świata, upubliczniając tak trudne doświadczenie, jakim jest sprawa w sądzie.

W odcinku szkoleniowym dedykowanym Patronom naszego podcastu, przybliżymy temat zaburzeń osobowości.

Opowiemy trochę o tym czym jest osobowość, jakie mogą być zaburzenia osobowości, w jaki sposób je diagnozujemy oraz jakie są ich główne typy.

W najnowszym odcinku „Psycho-logiczne w pigułce” zagłębimy się w zjawisko gaslightningu. Opowiemy czym ono jest, jak je rozpoznać oraz w jaki sposób sobie radzić z kimś, kto używa tej metody manipulacji. Podamy również przykłady takich zachowań i zwrócimy uwagę na to, co powinno budzić naszą czujność w rozmowie z innymi.

Najnowszy odcinek podcastu „Psycho-logicznych rozmów” to odcinek absolutnie wyjątkowy! Nasz podcast obchodzi swoje drugie urodziny. Dlatego ten odcinek będzie nieco inny niż wszystkie. Dowiecie się z niego m.in jakie były nasze początki, dlaczego nagrywanie podcastu to wymagające zajęcie, jakie szykujemy dla Was kolejne projekty.

Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka z serii podcastów szkoleniowych – „Zniekształcenia poznawcze w depresji.” Przyjrzymy się w nim modelowi poznawczemu Becka, rozłożymy na czynniki pierwsze dziesięć błędów w myśleniu, odegramy terapeutyczne scenki i podamy przykład dialogu sokratejskiego. Będzie teoria i praktyka.


To odcinek filmowy, bo przyjrzymy się w nim temu, w jaki sposób zawód psychoterapeuty jest pokazywany w serialu i filmie. Przybliżymy nieco sylwetki różnych filmowych terapeutów, zastanowimy się dlaczego zwykle są to osoby bardzo specyficzne i czemu to służy. Podamy przykłady seriali, które w korektywny sposób pokazują proces terapii.

Jakie znaczenie na nasze samopoczucie i stan psychiczny ma to, czym się karmimy?
Ile jest prawdy w powiedzeniu: Jesteś tym co jesz? Dlaczego mówi się, że jelita to nasz drugi mózg? Jakie niedobory mogą wywoływać objawy zaburzeń psychicznych? Oraz dlaczego warto przejść na cukrowy detox? 

Profesjonalny terapeuta. To właściwie jaki? Jakie cechy świadczą o profesjonalizmie w tym zawodzie? A jakie praktyki są wątpliwe i niekorzystne dla procesu psychoterapii? Jak być dobrym terapeutą i jak takiego szukać? Tymi zagadnieniami zajmiemy się w najnowszym odcinku „Psycho-logicznych rozmów.”

W odpowiedzi na bieżące wydarzenia, zajmiemy się psychologią kryzysu. Porozmawiamy o tym jakie odczucia psychiczne i fizyczne mogą nam towarzyszyć w sytuacji napięcia oraz jakie są metody łagodzenia tych stanów. Przypomnimy czym różni się lęk od strachu, uczulimy Was na czarne scenariusze i zwrócimy uwagę na istotną rolę śmiechu.

W tym odcinku poruszymy temat terapii par. Opowiemy czym jest ta forma wsparcia, kiedy i z jakimi trudnościami pary decydują się na nią oraz jaki wpływ na relację mogą mieć kryzysy rozwojowe, dowiecie się również z jakich powodów terapia par może nie być możliwa oraz dlaczego w relacji tak ważna jest komunikacja.

Najnowszy odcinek podcastu „Psycho-logiczne” rozmowy poświęcony jest tematowi, który dla wielu ludzi jest tematem tabu. Nie mówi się o niej zbyt wiele, choć każdy jej kiedyś doświadczy. A mowa o śmierci.
Zastanowimy się dlaczego ta tematyka jest omijana w rozmowach.

Dzisiejszy odcinek to kontynuacja tematu terapii par. Porozmawiamy o różnicach i podobieństwach terapii par i terapii indywidualnej, przybliżymy czym jest praca pary z dwoma terapeutami, zastanowimy się jakie czynniki mają wpływ na powodzenie terapii i odwołamy się do badań nad skutecznością tej formy wsparcia.

Wiele osób kieruje do nas pytania dotyczące tego w jaki sposób znaleźć dobrego specjalistę – psychoterapeutę. Postanowiliśmy poświęcić temu ważnemu zagadnieniu cały odcinek ponieważ niezwykle istotne jest aby leczenie odbywało się u “właściwej” osoby. Postaramy się określić jak kogoś takiego znaleźć i na co uważać w trakcie poszukiwań.

W tym odcinku, porozmawiamy o różnicach pomiędzy terapią indywidualną a grupową. Powiemy też o specyficznym połączeniu obu, jakim jest praca indywidualna na tle grupy. Zastanowimy się kiedy i dla kogo jest konkretny rodzaj terapii oraz dlaczego terapia grupowa jest mniej popularna. Podzielimy się też własnymi doświadczeniami pracy w grupie.

Ten odcinek to kontynuacja poprzedniego, w którym mówiliśmy o różnicach pomiędzy terapią indywidualną a grupową. Dzisiaj skoncentrujemy się na tej drugiej. Omówimy aspekty grupy, które pomagają w zdrowieniu, oraz od czego zależy jej skuteczność, czym różni się grupa terapeutyczna od grupy wsparcia.

Kolejny odcinek podcastu „Psycho-logicznych rozmów” jest wyjątkowy, bo urodzinowy. Powspominamy w nim nasze początki, opowiemy trochę jak podcast powstaje, zdradzając różne zabawne sytuacje. Podzielimy się też z naszymi słuchaczami tym, co może zaskoczyć terapeutę w jego własnym gabinecie oraz historiami, które wyjątkowo utkwiły nam w pamięci.

W kolejnym odcinku naszego podcastu będziemy rozmawiać o tym czym jest superwizja i dlaczego jest taka istotna w pracy psychoterapeuty.
Wielu poczatkujących specjalistów (psychoterapeutów, psychologów, lekarzy, pracowników pomocy społecznej) pyta czym jest superwizja i czy może ich w jakiś sposób wspomóc?


Ten odcinek podcastu dotyczy on tego, jak wygląda droga zawodowa psychoterapeuty. Opowiemy trochę o naszej pracy, o tym jakie cechy powinna mieć osoba, która chce być terapeutą oraz o blaskach i cieniach tego zajęcia. Porozmawiamy również o tym, jak wystartować w tym zawodziei od czego zacząć.

Kolejny odcinek podcastu rozpocznie rozważania na temat trwającej już terapii. Przedstawimy co dzieje się podczas spotkań, kiedy wywiad jest przeprowadzony, kontrakt omówiony a cele ustalone. Omówimy takie pojęcia jak neutralność, anonimowość i wstrzemięźliwość oraz dwie pierwsze fazy trwania terapii czyli początkową i środkową.

W tym odcinku „Psychoterapii-logicznych rozmów” kontynuujemy temat trwającej terapii i skupimy się na jej środkowej fazie. Porozmawiamy o zjawiskach, które mogą w niej wystąpić. Omówimy pracę z oporem, to jak go rozpoznać i czy spóźnianie się na sesje może być jego przejawem. Oczywiście nie zabraknie ciekawych przykładów.

Ten odcinek podcastu kończy cykl dotyczący trwania terapii. Skoncentrujemy się w nim na ostatniej fazie terapii czyli fazie zakończenia oraz jego możliwych rodzajach. Zastanowimy się jak poznać, że terapia może się już zakończyć i kto o tym decyduje – pacjent czy terapeuta? Oraz nad tym, czy zakończenie zawsze powinno być spektakularne.

Kontynuujemy temat jakim jest diagnoza w psychoterapii.
Opiszemy go od strony praktycznej, jak zwykle oprzemy się na konkretnych przykładach, porozmawiamy o tym dlaczego tak ważne jest, nie tylko podanie diagnozy, ale przede wszystkim dokładne jej omówienie. 

Oprócz kontraktu, w procesie terapeutycznym równie ważne jest to, by wiedzieć w jakim kierunku podążamy. Zastanowimy się m.in nad tym, czy cel pacjenta i psychoterapeuty jest zawsze taki sam, jakie cechy powinien mieć cel, by mógł być możliwy do osiągnięcia

W tym odcinku specjalnym poruszymy temat bieżący i wzbudzający wiele skrajnych emocji. Będziemy rozmawiać o decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu legalnego przerywania ciąży w przypadku nieuleczalnych chorób lub ciężkiego uszkodzenia płodu.

Ten odcinek poświęcony będzie kontraktowi terapeutycznemu. Dowiecie się z niego czym jest kontrakt, kiedy i po co się go robi.
Zastanowimy się też, na ile kontrakt może być elastyczny i dlaczego może być to trudność dla początkujących terapeutów.

Z tego odcinka dowiecie się na co konkretnie umawiamy się z naszymi pacjentami, na ile kontrakt może być elastyczny.
Powiemy też, co jeszcze oprócz wprowadzenia zasad, może płynąć z kontraktu istotnego dla procesu terapeutycznego.

Jedną z podstaw dobrego procesu terapeutycznego, jest prawidłowo postawiona diagnoza. Dlatego dzisiejszy odcinek poświęcony będzie właśnie diagnozie. Porozmawiamy o jej definicji i rodzajach. O tym jakie znaczenie ma kontekst społeczno-kulturowy.

W tym odcinku zastanowimy się nad rolą psychologa i terapeuty w czasie kryzysu.
Pojawią się w nim pytania m.in. o spójność prywatnych przekonań i odpowiedzialności wynikającej z tego zawodu.


Wielu z nas przeżywa obecnie kryzys związany z epidemią koronawirusa. Wszyscy mamy nadzieję, że ten trudny czas minie i wrócimy do normalności. To jaka ona będzie, w dużej mierze zależy od tego, jak funkcjonujemy obecnie.

Odcinek piąty to dalsze rozważania na temat pierwszego kontaktu terapeuty z pacjentem. Tym razem opowiemy jak pierwsza wizyta wygląda krok po kroku i czego można się dowiedzieć o pacjencie zanim przekroczy próg gabinetu. 

Pierwsza wizyta u terapeuty może budzić ciekawość, ale i lęk. Jak to właściwie wygląda? Co dzieje się podczas pierwszej wizyty i czemu uważamy, że tych pierwszych wizyt jest właściwie kilka.

W odcinku specjalnym “Psycho-logicznych rozmów” zdecydowaliśmy się przyjrzeć emocjom – głównie lękowi, jakie pojawiają się u wielu z nas w związku z sytuacją zagrożenia epidemicznego w naszym kraju.

Czas zagrożenia epidemicznego
i obowiązek spędzania czasu w domu, to nie lada wyzwanie dla relacji. Siłą rzeczy musimy spędzać więcej czasu z bliskimi, co często weryfikuje jakość naszych związków i małżeństw.

W pierwszym odcinku „Psycho-logicznych rozmów” rozmawiamy o tym, czym jest a czym nie jest psychoterapia. Opowiemy też o innych formach pracy z terapeutą, które często są z psychoterapią mylone. 

W drugim odcinku „Psycho-logicznych rozmów” rozmawiamy o tym czy psychoterapeuta to to samo co psycholog? Czy po studiach psychologicznych można prowadzić psychoterapię?

Kiedy boli nas ząb, idziemy do dentysty, jak gardło – do laryngologa. A jakie objawy powinny nam dać sygnał, aby udać się do psychoterapeuty? Czy wystarczy „wygadanie” się przyjaciołom?