PODCAST „PSYCHO-LOGICZNE” ROZMOWY
Podcast „Psycho-logiczne” rozmowy to nasz kolejny projekt na drodze do propagowania zdrowia psychicznego. Wydaje się, że wiele już napisano i powiedziano w tej kwestii, ale my uważamy, że nadal jeszcze dużo jest do zrobienia. Stąd m.in wziął się pomysł na uruchomienie podcastu. Liczymy, że „konsumowania” tych właśnie treści przez słuchanie i formę, którą proponujemy, znajdzie swoich odbiorców.
Ze względu na to, że oboje jesteśmy psychologami oraz psychoterapeutami, to ten podcast nagrywamy dla osób, które interesują się prywatnie i zawodowo, psychoterapią oraz zagadnieniami psychologicznymi.
W związku z tym, że nadal tak wiele powstrzymuje nas przed podjęciem psychoterapii, w naszym podcaście będziemy przyglądać się różnym wyobrażeniom, mitom, przekonaniom na jej temat. Przede wszystkim zależy nam, żeby dotrzeć do wszystkich osób, które mają wątpliwości i pytania związane z tym tematem. W efekcie czego poszukują odpowiedzi i odpowiedniej dawki wiedzy.
KIM SĄ PROWADZĄCY NASZ PODCAST?
Kasia Bilnik-Barańska – psycholog, psychoterapeuta, trener, coach.
dr Daniel Melerowicz – psycholog, psychoterapeuta, trener, coach, wykładowca.
Pracujemy w Laboratorium Psychoterapii STRUKTURA w Katowicach. To właśnie tutaj prowadzimy psychoterapię indywidualną oraz terapię partnerską. Z parami i/lub małżeństwami pracujemy w układzie dwa na dwa ( tzw. diada).
Z pewnością m.in ze względu na to, czym się zajmujemy, często rozmawiamy o naszej pracy związanej i związanymi z nią zagadnieniami psychologicznymi. Po to, by jeszcze lepiej zrozumieć naturę ludzką, a tym samym oferować jak najlepsze wsparcie naszym pacjentom, dzielimy się ze sobą swoimi doświadczeniami terapeutycznymi. Dlatego też zdecydowaliśmy, że chcemy, żeby nasze refleksje i przemyślenia dotarły także do innych osób. Ponieważ wierzymy, że dla niektórych będą pomocne np. w trakcie procesu decyzyjnego o podjęciu psychoterapii.
Cały czas się uczymy i dodatkowo w naszym ośrodku uczestniczymy w zespołowych superwizjach. Ponieważ ważny jest dla nas nieustający rozwój, prawidłowe zrozumienie i prowadzenie procesu psychoterapii.
JAKIE TEMATY BĘDZIEMY PORUSZAĆ W NASZYM PODCAŚCIE?
Nasze wspólne rozmowy uświadomiły nam, że istnieje mnóstwo nieporozumień związanych z psychoterapią. Dlatego właśnie chcielibyśmy przybliżyć słuchaczom obszar związany przede wszystkim ze zdrowiem psychicznym, psychologią, psychoterapią, rozwojem osobistym itp.
Chcemy poruszać tematy dotyczące dobrostanu psychicznego i funkcjonowania ludzkiej psychiki, wyjaśniać różne terminy związane z psychoterapią. Podczas gdy wiele się mówi o tym, że warto skorzystać z usług psychoterapeuty, niewiele wyjaśnia się czym ten proces jest. Naszą misją jest ten stan rzeczy zmienić.
Zależy nam, żeby rozwiewać mity na jej temat, ale również mówić o tym, czym naszym zdaniem jest dobra pomoc psychologiczna, a co nią nie jest i na co warto zwracać uwagę.
DO KOGO KIERUJEMY NASZ PODCAST?
Podcast ten kierujemy także do profesjonalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym oraz pracujących z innymi ludźmi, ale również do osób które myślą o zawodzie psychoterapeuty. Niewątpliwie podczas naszych rozmów przybliżymy blaski i cienie tej profesji. Chcemy polecać ciekawą literaturę, zwracać uwagę na dobre szkolenia, przybliżać oraz omawiać różne nurty w terapii.
Jako że pracujemy z parami, chcielibyśmy również dużo mówić o relacjach międzyludzkich. Z pewnością w naszym podcaście dotkniemy takich tematów jak: dlaczego jedni ludzie potrafią się ze sobą porozumieć a inni nie, jak budować dobre związki i w jaki sposób się ze sobą efektywnie komunikować. Konkludując- będzie konkret 🙂
Reasumując, jeśli temat psychoterapii jest dla Ciebie w jakikolwiek sposób bliski lub ważny, to zapraszamy do posłuchania naszego podcastu.
Krótko mówiąc na pewno będziemy starali się w sposób prosty i przystępny odpowiedzieć na nurtujące Was pytania.
Jeśli słuchasz naszego podcastu, podoba Ci się to, co robimy i chcesz nas wesprzeć, to dla nas cudowna wiadomość 🙂 Bo to właśnie dzięki Twojemu wsparciu będziemy mogli się rozwijać, nagrywać jeszcze więcej, a tym samym dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem z innymi – a to zawsze było naszym celem 🙂 Zapraszamy na nasz profil na platformę Patronite 👇
W najnowszym odcinku rozmawiam z Kasią na temat Polskiego Towarzystwa Psychoterapeutycznego. Pytam jakie są jego główne cele, po co powstało i jakie korzyści uzyska psycholog lub psychoterapeuta przystępując do Towarzystwa.
W najnowszym odcinku szkoleniowym kontynuujemy temat syndromu stresu pourazowego. Skupimy się w nim na charakterystyce ostrego zaburzenia stresowego. Opowiemy czym różni się ono od PTSD.
W najnowszym odcinku zastanowimy się nad odpowiedzią na pytanie: Czy terapeuta może mieć gorszy dzień?
Porozmawiamy o tym, jakie mogą być przyczyny gorszego stanu psycho-fizycznego terapeuty oraz jak powinien dbać o swój dobrostan i higienę pracy.
Przed Wami najnowszy odcinek podcastu „Psycho-logiczne rozmowy”, który jest drugą częścią serii szkoleniowej, dotyczącej zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. W pierwszej części dokładnie zostało opisane właśnie zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, a w tym odcinku przyjrzymy się pozostałym grupom. Będą to: cielesne zaburzenie dymorficzne oraz kompulsywne gromadzenie przedmiotów.
W drugiej części odcinka porozmawiamy o tym jakie są najczęstsze przyczyny zastoju wagi, jaki związek może mieć z tym stanem na przykład nieprzespana noc lub wakacyjna podróż. Opowiemy też o tym czym różni się głód od apetytu. Zastanowimy się również nad tym, co może być hamulcem w procesie chudnięcia i co ma wspólnego wysoki poziom kortyzolu z zachciankami żywieniowymi.
Najnowszy odcinek szkoleniowy porusza bardzo ważny temat, związany z zaburzeniami PTSD czyli syndromem stresu pourazowego. W pierwszej części rozmawiać będziemy o tym, czym jest PTSD, jakie są jego objawy, czy występuje jedynie po przeżyciu ciężkich katastrof i wypadków. Opowiemy również o tym, jakie grupy zawodowe są najbardziej narażone na wystąpienie tego zaburzenia oraz jak temu przeciwdziałać.
W najnowszym odcinku „Psycho-logicznych rozmów” odpowiadamy na pytanie przesłane przez naszego słuchacza, dotyczące tego czy zawód psychoterapeuty jest zawodem przyszłości i czy będzie na niego zapotrzebowanie. Zastanowimy się nad tym zagadnieniem, opowiemy jak to zapotrzebowanie kształtuje się na ten moment oraz co jest ważne, żeby zapewnić jakość usług świadczonych przez specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego.
W kolejnym odcinku szkoleniowym podejmujemy temat zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Jest to stan psychiczny odznaczający się obecnością natrętnych myśli o charakterze obsesyjnym, które prowadzą do kompulsywnych zachowań. W pierwszej części tego odcinka scharakteryzujemy to zaburzenie, podamy przykłady specyficznych myśli i zachowań oraz ciekawy opis przypadku.
W tym odcinku będziemy eksplorować obszar psychodietetyki, związany z możliwymi przyczynami braku spadku wagi na diecie. W tej części skupimy się na błędach dietetycznych, na tym co to znaczy optymalna waga, na jakie napoje uważać, gdzie szukać wsparcia w utracie wagi oraz dlaczego Kasia nie lubi słowa „dieta”. Tematu nie wyczerpujemy i już w następnym odcinku będziemy go kontynuować.
Z tego odcinka dowiecie się z niego, czym jest ta jednostka chorobowa, czym różni się lęk od strachu i czy te uczucia mogą być dla nas korzystne. Porozmawiamy również o farmakoterapii w zaburzeniach lękowych oraz opowiemy o rodzajach lęku, najczęściej spotykanych fobiach i różnicach między lękiem napadowym a uogólnionym. To wszystko w pierwszej części odcinka szkoleniowego o zaburzeniach lękowych.
Tytuł najnowszego odcinka „Psycho-logicznych rozmów” jest dość przewrotny, a brzmi „Czy istnieją normalne rodziny?” Spróbujemy w nim odpowiedzieć na to pytanie, zastanowimy się również czy obecny poziom wiedzy czasami aby nie utrudnia nam – dorosłym dzieciom, sprawiedliwej oceny zachowań naszych rodziców, którzy dysponowali często zupełnie inną wiedzą, kilkadziesiąt lat temu.
Najnowszy odcinek „Psycho-logicznych rozmów” jest kontynuacją odcinka szkoleniowego dotyczącego zaburzeń lękowych. W drugiej jego części opiszemy objawy tych zaburzeń, skupimy się również na przyczynach i sytuacjach sprzyjających rozwinięciu się reakcji lękowych. Zastanowimy się również nad metodami leczenia, biorąc pod uwagę psychoterapię oraz farmakoterapię. Oraz oczywiście nie zabraknie opisu przypadku.
W najnowszym odcinku „Psycho-logicznych rozmów” spróbujemy pozytywnie porozmawiać o ciałopozytywności. Czy nam się to uda? Ciałopozytywność to podejście oparte na ruchu Body Positivity, który powstał w latach 60’ w Stanach Zjednoczonych i którego ideą jest akceptacja różnorodności wyglądu człowieka.
W tym odcinku szkoleniowym, dedykowanym naszym Patronom, będziemy kontynuować temat zaburzeń nastroju. W części pierwszej skupiliśmy się na teorii, charakterystyce i rozpoznaniu zaburzeń tego typu. Natomiast w drugiej części zaprezentujemy opisy przypadków i diagnozę nozologiczną.
Fight, flight, freeze – czyli walka, ucieczka i zastygnięcie. O tych psychologicznych reakcjach na stres porozmawiamy w najnowszym odcinku podcastu „Psycho-logiczne rozmowy”.
Scharakteryzujemy każdą z tych reakcji, zastanowimy się, która z nich jest najbardziej korzystna.
Z pewnością jest to jedno z trudniejszych do leczenia zaburzeń osobowości. Ale czy diagnoza zawsze oznacza przypadek beznadziejny?
Porozmawiamy w nim o tym, jakie cechy i zachowania są charakterystyczne dla „psychopatów”.Jak przebiega u nich proces regulacji uczuć i emocji i czy są one odczuwane? Zastanowimy się też, czy jest to zaburzenie, które poddaje się leczeniu oraz jakie metody mogłyby być najbardziej skuteczne. Podamy też 7 zasad pracy psychoterapeutycznej z pacjentem z diagnozą antyspołecznego zaburzenia osobowości.
„Szczęście” to pojęcie bardzo pojemne i od wieków myśliciele i filozofowie zastanawiają się czym ono jest. W najnowszym odcinku „Psycho-logicznych rozmów” my również podejmujemy ten temat, zainspirowani zgłoszeniami wielu osób, że szczęście jest coraz trudniej odczuwać.
👉zastanowimy się czym jest szczęście
👉co powoduje, że jesteśmy szczęśliwi
👉czy szczęście to stan permanentny
👉jak wzbudzać to przyjemne poczucie
👉czy szczęście to kwestia optyki
Najnowszy odcinek „Psycho-logicznych rozmów” będzie dotyczył tematu zaburzeń nastroju. Ponieważ jest to dość obszerne zagadnienie, temat ten realizowany będzie w dwóch częściach. W pierwszej zajmiemy się charakterystyką zaburzeń nastroju, ich cechami oraz różnicami.Opowiemy o tym, jak rozróżnić epizody nastroju i zaburzenia nastroju. Scharakteryzujemy epizod maniakalny, hipomaniakalny i depresyjny. Przybliżymy Wam takie pojęcia jak cyklotymia, dystymia czy triada objawów maniakalnych. Opowiemy też trochę o metodach leczenia zaburzeń nastroju.
W najnowszym odcinku „Psycho-logicznych rozmów” rozłożymy tę definicję na czynniki pierwsze, zastanowimy się, co może powodować poczucie osamotnienia w tym zawodzie oraz jak mu przeciwdziałać. Odniesiemy się również do doświadczeń własnych i jak to mamy w zwyczaju, spróbujemy nadać tematowi odrobiny lekkości. Zapraszamy do słuchania.
W tym odcinku „Psycho-logicznych rozmów’ podejmujemy temat schizofrenii, czyli zaburzenia psychicznego zaliczanego do grup psychoz. Choroba ta może mieć bardzo różny przebieg, czas uaktywnienia oraz rokowania. A od konsekwentnego stosowania się do zaleceń specjalistów zależy jej przebieg i możliwość normalnego życia.
Ból głowy, wyczerpanie, pogorszenie nastroju, spadek energii – te uczucia mogą towarzyszyć spotkaniu z wampirem energetycznym. W dzisiejszym odcinku „Psycho-logicznych rozmów” zastanowimy się po czym poznać, że mamy do czynienia z energetycznym wampirem. Wyszczególnimy cechy tego typu osób. Porozmawiamy również o tym, jakie mogą być typy „wampirów” oraz jak sobie radzić w relacji z taką osobą.
Zapraszamy na najnowszy odcinek szkoleniowy „Psycho-logicznych rozmów”, w którym kontynuujemy rozważania nad zaburzeniami osobowości. Tym razem pod lupę weźmiemy osobowość obsesyjno-kompulsyjną. Opiszemy charakterystykę tego typu zaburzenia osobowości, będziemy szukać etiologii takich zaburzeń oraz czynników, które mogą sprzyjać ich powstawaniu.
Witamy w pierwszym tegorocznym odcinku „Psycho-logicznych rozmów”, w którym w ekspresowym tempie, zastanowimy się nad sensem robienia postanowień noworocznych.Dlaczego aż 92% z nich nie zostaje realizowanych, a po pierwszym kwartale, nie ma po nich śladu? Robić postanowienia, czy nie robić? A jeżeli już, to w jaki sposób, by gdzieś ich realizacji nie zgubić i by uzyskać pożądany efekt.
W najnowszym odcinku szkoleniowym, czyli przeznaczonym dla naszych Patronów, przyjrzymy się dwóm rodzajom zaburzeń osobowości, które znajdują się blisko siebie. A mowa o osobowości histerycznej i histrionicznej. Przybliżymy Wam cechy obu tych osobowości, zastanowimy się nad różnicami i temu jak rozpoznać, która jest która. Nie zabraknie oczywiście przykładów i doświadczeń własnych.
A tym razem pochyliliśmy się nad tym, jak zdrowo i z umiarem korzystać z social mediów. Powiemy dlaczego tak łatwo wpaść w uzależnienie od smartfona, co wspólnego ma z tym biochemia naszego mózgu, ale przede wszystkim skupimy się na zasadach dobrego wprowadzania dzieci w wirtualny świat. Od jakiego wieku dziecko powinno mieć dostęp do smartfona czy tabletu?
ile czasu może z niego korzystać?
Jakie są tego niebezpieczeństwa?
I co mają z internetem wspólnego zaburzenia lękowe i depresyjne u młodzieży?
Przylegający, lękliwy, niedojrzały…Miewa trudności z podjęciem samodzielnej decyzji, jest uległy i zdarza się, że wchodzi w rolę ofiary. Wewnątrz cierpi, bo czuje się mało kompetentny i nawet jeżeli wewnętrznie czuje, że by chciał, to na zewnątrz trudno mu postawić granicę i przedstawić swoje zdanie.Mowa o osobie z zależnym zaburzeniem osobowości. Właśnie temu typowi poświęcony jest najnowszy odcinek szkoleniowy „Psycho-logicznych rozmów”.
W najnowszym odcinku „Psycho-logicznych rozmów” zastanowimy się, czy istnieje coś takiego jak skutki uboczne psychoterapii, a jeżeli tak, to jak je rozumieć. Potraktujemy to pojęcie z przymrużeniem oka, mając na myśli zmiany, które nie zawsze są celem terapii, a jednak dzięki niej zachodzą. Między innymi porozmawiamy o takich efektach terapii (które nie zawsze – a może jednak – są zamierzone), jak: – zmiany życiowe (pracy, partnera, miejsca zamieszkania).
Syndrom poniedziałku dopada w niedzielę. A przecież niedziela to dzień weekendu, z kolei weekendy lubimy i na nie czekamy, bo większości osób kojarzą się z wolnym czasem i wypoczynkiem. To jak to właściwie jest z tą niedzielą i jak to jest z syndromem poniedziałku. I dlaczego poniedziałek bywa nielubiany? Porozmawiamy również o tym, czym właściwie jest syndrom poniedziałku, jakie są jego objawy i jaką niesie informację dla kogoś stan, który z syndromem poniedziałku jest związany.
Z agresją i hejtem w sieci można spotkać się znacznie częściej niż w realu. W najnowszym odcinku zastanowimy się dlaczego osobom schowanym za ekranami telefonów, komputerów i tabletów dużo łatwiej jest oceniać i komentować często w okrutny sposób. Spróbujemy stworzyć charakterystykę takich ludzi, zastanowimy się również nad tym, jak radzić sobie z hejtem, jeżeli dotyczy nas lub naszych bliskich, podamy konkretne sposoby i porozmawiamy o tym, że czasami najlepszą reakcją jest jej brak.
Objawy tego zaburzenia mogą być subtelne i różnić się w zależności do osoby. Mogą obejmować wycofanie się z towarzystwa, trudności
w nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji, poczucie nieadekwatności oraz silny strach przed krytyką. Osoby z tym zaburzeniem osobowości, mogą być wyjątkowo wrażliwe na ocenę innych i często starają się uniknąć sytuacji, w których mogłyby poczuć się odrzucone. Społecznie, często są uznawane za nieśmiałe i niechcące kontaktu.
W najnowszym odcinku „Psycho-logicznych rozmów” przefiltrujemy przekaz płynący z social mediów. Zastanowimy się nad przyczynami prezentowania w sieci tego jak się żyje, poprawkami tego przekazu oraz konsekwencjami odbioru takiego przekazu. Pochylimy się nad zagadnieniami takimi jak autentyczność i rzeczywistość. Pomyślimy nad tym jak korzystać z social mediów mądrze i tak by nam służyły.
W tym odcinku szkoleniowym, skupimy się na coraz częściej diagnozowanym ADHD u osób dorosłych. Przybliżymy Wam rodzaje ADHD oraz ich charakterystykę. Porozmawiamy o tym, jak ważna jest rzetelna i wnikliwa diagnoza i na czym polega oraz jak objawy ADHD mogą wpływać na funkcjonowanie w trzech ważnych obszarach czyli w życiu osobistym, zawodowym i społecznym. Dostęp do odcinków szkoleniowych mają jedynie nasi Patroni.
Pokolenie Z, I-Gen, czyli po prostu osoby urodzone w latach 1995 – 2012.Badania pokazują, że młodzi ludzie z tego pokolenia, prezentują szereg wspólnych, specyficznych cech, zarówno tych pozytywnych, jak i niekoniecznie. Jakie ono właściwie jest? I dlaczego? Czy sam fakt urodzenia w konkretnym przedziale czasowym determinuje pewne cechy? A może jednak, to my – dorośli przyczyniamy się w dużym stopniu, do ich powstawania? O tym będzie mowa w tym odcinku.
Dzisiaj ruszamy z cyklem odcinków specjalnych Q&A, w których odpowiadamy na Wasze pytania. Piszecie do nas coraz więcej i częściej, z czego bardzo się cieszymy.
A w dzisiejszym odcinku, odpowiadamy na pytanie dotyczące tego jak rozmawiać z bliskimi o śmierci oraz czy można samemu wybrać sobie rodzaj terapii.
Szum morza, rozgwieżdżone niebo, blask ogniska, skąpe stroje, drinki z palemką, letnia atmosfera…To wszystko sprzyja wakacyjnym zauroczeniom. W najnowszym, bardzo wakacyjnym odcinku, porozmawiamy o tym, czym rządzi się wakacyjna miłość, dlaczego letnią porą łatwiej o zauroczenie i z jakiego powodu warto być uważnym na rodzące się uczucie.
Psycho-logiczne w pigułce.Stalking