psychoterapia

Psychoterapia jest samodzielną dziedziną nauki jak również uznaną metodą leczenia. Najważniejszą jej cechą jest kontakt i relacja jednej osoby (pacjenta) z drugą osobą (terapeutą) oraz ich wzajemna aktywność. Niezbędnym elementem w terapii jest zaangażowanie pacjenta a nie jedynie bierne poddawanie się „leczeniu”.

Psychoterapia posiada największą, udowodnioną naukowo skuteczność w leczeniu wielu zaburzeń klasyfikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (m. in. depresje, zaburzenia lękowe, nerwice, zaburzenia osobowości, zaburzenia seksualne). Jej ogromną przewagą jest brak skutków ubocznych jakie powoduje leczenie farmakologiczne oraz znacznie mniejsze ryzyko nawrotów objawów.

Często wydaje nam się, że cierpienia które przeżywamy są obiektywnym skutkiem zdarzeń w świecie zewnętrznym (tym który nas otacza), i nierzadko tak właśnie jest. Jednak jako ludzie nie jesteśmy istotami do końca logicznymi. Nie zdajemy sobie sprawy jak wiele dzieje się w nas samych w każdej minucie życia. Oprócz świadomej warstwy uczuć, myśli i emocji istnieje w nas ogromny obszar nieświadomości. Jest to przestrzeń w której znajduje się to czego nie chcemy już oglądać ani doświadczać. Wolelibyśmy to zamieść pod dywan i zamknąć w najgłębszym obszarze nas samych. Wspomnienia, emocje i nierozwiązane konflikty walczą o wydobycie się z tego wewnętrznego więzienia. Nie wychodzą na powierzchnię bezpośrednio, pojawiają się w formie najróżniejszych niepokojących emocji, natrętnych myśli, depresji, lęków, kłopotów z odżywianiem czy snem. Jeżeli źródła naszego cierpienia ukryte są głęboko – w dotarciu do nich potrzebna jest profesjonalna pomoc – tą pomocą jest właśnie psychoterapia.


Psychoterapia polega na rozmowie w bezpiecznych warunkach gabinetu. Różni się ona jednak od rozmów z przyjaciółmi czy rodziną. Jest skoncentrowana na życiu psychicznym, na tym co się dzieje „tu i teraz”, jakie myśli się pojawiają, w jakich sytuacjach, co pomaga a co przeszkadza w życiu. Psychoterapeuta dzięki głębokiemu skupieniu na Pacjencie pomaga mu zrozumieć jego wewnętrzny świat, źródła konfliktów i trudnych emocji. Terapeuta klaryfikuje, interpretuje a czasem również konfrontuje Pacjenta z jego przeżyciami, nawet jeśli może to być czasem trudne. Dzięki wiedzy, przeżyciu oraz przepracowaniu konfliktów i „niezałatwionych spraw” Pacjent zaczyna lepiej rozumieć co się z nim dzieje oraz jak reaguje na otaczającą rzeczywistość – w ten sposób zmniejsza się jego napięcie i cierpienie.

Psychoterapeuta nie udziela porad ani nie podaje gotowych rozwiązań. Wynika to z jego ogromnego szacunku dla Pacjenta. Każdy człowiek zna siebie najlepiej i jest największym ekspertem w swoich sprawach, dlatego sam podejmuje decyzje na temat tego co jest dla niego najlepsze.

psychoterapia 2

Myślisz o procesie psychoterapii? Dobrze trafiłeś. Wybierz specjalistę w swoim mieście i umów się na spotkanie.


Jeśli interesuje Cię tematyka dotycząca psychoterapii to posłuchaj naszych podcastów:

👇

PSYCHO-LOGICZNE ROZMOWY

podcast psycho-logiczne rozmowy