Grupa terapeutyczno-rozwojowa jest jak lustro, w którym uczestnicy mogą się sobie przyglądać. Dzięki uczestnikom grupy masz okazję otrzymać wsparcie, którego być może właśnie teraz potrzebujesz. Dowiesz się jak inni radzą sobie z podobnymi problemami.
Psychoterapeuta, który prowadzi taką grupę tworzy bezpieczne warunki i przestrzeń do tego, żeby każdy uczestnik zrozumiał źródła swoich indywidualnych trudności. A co ważniejsze znalazł rozwiązanie problemów, których doświadcza. To z kolei buduje świadomość i może zapewnić spokój.
Grupa może mieć charakter otwarty – co oznacza, że w jej trakcie do grupy mogą być przyjmowane nowe osoby, jak również to, że z grupy mogą w trakcie odchodzić niektórzy uczestnicy, którzy osiągnęli już zakładane przez siebie cele. Grupa może mieć także charakter zamknięty, co oznacza, że jej skład pozostaje niezmienny przez cały okres, w którym odbywają się spotkania.
Dołączenie do każdej grupy terapeutyczno-rozwojowej poprzedza konsultacja z prowadzącym ją psychoterapeutą. To spotkanie, w trakcie którego specjalista ma możliwość lepiej poznać Twoje trudności i motywację do uczestnictwa w grupie. Pomaga też określić, czy udział w spotkaniach konkretnej grupy może być dla Ciebie korzystny.
Ty możesz natomiast dowiedzieć się:
👉jak dokładnie przebiega spotkanie grupy terapeutyczno-rozwojowej
👉czym charakteryzuje się terapia grupowa
👉jakich efektów możesz się spodziewać
👉co może być dla Ciebie trudne (zwłaszcza w początkowym etapie uczestnictwa grupie terapeutyczno-rozwojowej)