struktura psychoterapii

Podcast STRUKTURA PSYCHOTERAPII  tworzę po to, żeby pomagać oraz inspirować inne osoby w ich drodze do stawania się empatycznym i rozważnym, a przez to skutecznym psychoterapeutą.

Nazywam się Daniel Melerowicz, jestem psychoterapeutą, psychologiem oraz superwizorem psychoterapii. W tym podcaście chcę rozmawiać na temat profesjonalnej i skutecznej terapii. Będę poruszał aspekty teoretyczne dotyczące tego rodzaju pracy oparte na badaniach naukowych oraz dzielił się swoim doświadczeniem wieloletniej pracy w gabinecie.

Omawiam książki, które zrobiły na mnie duże wrażenie oraz rozmawiam z gośćmi, których spojrzenie na psychoterapię jest dla mnie odkrywcze.

Zapraszam do posłuchania.


Heurystyki w psychologii to uproszczone reguły wnioskowania. Automatycznie i bezwiednie posługujemy się nimi po to, aby wydawać szybkie sądy, to z kolei może prowadzić do błędów podczas diagnozy.

Modalności w psychoterapii" cz. IV
#33 „Modalności w psychoterapii” cz. IV

W tym odcinku przekonuję dlaczego ciągłe zgadzanie się z pacjentem nie jest najlepszą strategią terapeutyczną.

Ten odcinek „STRUKTURA PSYCHOTERAPII” to kontynuacja tematu uniwersalnych czynników leczących w psychoterapii. W tym odcinku mówię o takich czynnikach zmiany jak: zmiana oceny przyszłości. Zapraszam do posłuchania.

To już ostatni – podsumowujący odcinek z serii dotyczącej uniwersalnych czynników leczących w psychoterapii.Zapraszam do posłuchania.

Zapraszam do odsłuchania pierwszego odcinka szkoleniowego w którym wprowadzam Was w temat mechanizmów obronnych. W pierwszej części staram się wyjaśnić czym są obrony, na jakie grupy się dzielą – co to znaczy, że pewne są dojrzałe a inne prymitywne oraz omawiam na czym polega „splitting” czyli rozszczepienie.

Ten odcinek „STRUKTURA PSYCHOTERAPII” to kontynuacja tematu uniwersalnych czynników leczących w psychoterapii – zachęcanie do aktywności, odpowiedzialności i współpracy to kolejne czynniki leczące o których opowiem w tym odcinku.Zapraszam do posłuchania.

Ten odcinek „STRUKTURA PSYCHOTERAPII” to kontynuacja tematu uniwersalnych czynników leczących w psychoterapii – zmiana dotychczasowych doświadczeń to kolejny czynnik leczący, o którym opowiem w tym docinku. Zapraszam do posłuchania.

Ten odcinek „STRUKTURA PSYCHOTERAPII” to kontynuacja tematu uniwersalnych czynników leczących w psychoterapii – W tym odcinku mówię o takich czynnikach zmiany jak zmiana oceny samego siebie oraz otoczenia.Zapraszam do posłuchania.

Czynniki leczące w psychoterapii cz.II

#13 Czynniki leczące w psychoterapii cz.II

W kolejnym odcinku „STRUKTURA PSYCHOTERAPII” opowiadam o kolejnych uniwersalnych czynnikach leczących jakimi są kontrakt terapeutyczny oraz konstruktywne doświadczenie emocjonalne. Zapraszam do posłuchania.

Czynniki leczące w psychoterapii cz. III

#14 Czynniki leczące w psychoterapii cz. III

Ten odcinek „STRUKTURA PSYCHOTERAPII” to kontynuacja tematu uniwersalnych czynników leczących w psychoterapii – empatyczne rozumienie oraz odreagowanie emocjonalne są jednymi z nich. Zapraszam do posłuchania.

Czynniki leczące w psychoterapii cz. IV

#15 Czynniki leczące w psychoterapii cz.IV

Ten odcinek „STRUKTURA PSYCHOTERAPII” to kontynuacja tematu uniwersalnych czynników leczących w psychoterapii – empatyczne rozumienie oraz odreagowanie emocjonalne są jednymi z nich. Zapraszam do posłuchania.

Główne modalności w psychoterapii.

#10 Główne modalności w psychoterapii.

Psychoterapia psychodynamiczna, poznawczo-behawioralna, humanistyczna a może systemowa? Można się w tym wszystkim pogubić. W tym odcinku przybliżam informacje na temat głównych szkół psychoterapeutycznych.

czyyniki_leczace_w_psychoterapii

#11 Czynniki leczące w psychoterapii.Cz.I

Istnieje kilkaset szkół i podejść w psychoterapii które często bardzo różnią się od siebie – jak to możliwe, że wiele z nich posiada potwierdzoną badaniami skuteczność? W tej serii odcinków postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

ogarnij się przed maturą

Odcinek specjalny. Ogarnij się przed maturą!

W tym odcinku Ewa Łyszczarz rozmawia z Magdaleną Melerowicz – doradcą zawodowym i coachem kariery oraz ze mną na temat tego, czego jeszcze potrzebuje maturzysta oprócz stosu zadań, podręczników itd. Zapraszam do posłuchania.

Czego nie robić podczas wywiadu z pacjentem

#7 Czego nie robić podczas wywiadu z pacjentem.

W poprzednim odcinku mówiłem o zasadach jakie należy stosować podczas rozmowy z pacjentem/klientem – w tym odcinku podkreślam to, czego należy się wystrzegać. 

setting w terapii

#8 Setting – co to takiego i dlaczego jest taki istotny?

W tym odcinku opowiem o tym czym jest setting – czyli kontrakt terapeutyczny. Nie będę mówił o szczegółach – chodzi raczej o wyjaśnienie dlaczego jest on tak istotny w procesie psychoterapii.

Setting -szczegóły kontraktu terapeutycznego. - okładka

#9 Setting – szczegóły kontraktu terapeutycznego

Ten odcinek jest kontynuacją poprzedniego. Opowiadam w nim o szczegółowych zapisach kontraktu psychoterapeutycznego, starając się uzasadnić z czego każdy zapis wynika i jaki ma cel.

Złote zasady wywiadu.

#6 Złote zasady wywiadu.

W tym odcinku mówię o podstawowych zasadach którymi powinniśmy się kierować rozmawiając z pacjentem/klientem. Być może niektóre uznacie za oczywiste – bo przecież każdy wie a jednak czasem możemy o nich zapomnieć.

#5 Początkowy wywiad diagnostyczny.

Ten odcinek dotyczy podstawowych zasad jakimi powinien się kierować psycholog, lekarz czy psychoterapeuta podczas przeprowadzania wywiadu diagnostycznego. W jaki sposób się zachować, na co zwrócić uwagę aby nie przeoczyć ważnych kwestii.

Jak wygląda pierwsze spotkanie z pacjentem?

#4 Pierwsze spotkanie z pacjentem?

Jak wygląda pierwsza wizyta? Od czego zacząć, o co pytać, na co zwracać uwagę, a co lepiej zostawić na później – o tym będę mówił w kolejnym odcinku. Teoretycznie proste, a jednak wielu początkujących stanowi to duży problem.

struktura psychoterapii

#3 Sojusz terapeutyczny. Cz. II

Skoro wiemy jak istotna jest dobra relacja terapeutyczna, musimy o nią dbać! Opowiadam o tym, co może się z relacja dziać i w jaki sposób jako psychoterapeuci możemy ją „reperować”.

struktura psychoterapii

#2 Sojusz terapeutyczny. Cz. I

Zaczynam od absolutnej podstawy – czyli od tego, co jest głównym czynnikiem leczącym w terapii? Co (a może powinienem napisać kto) jest najważniejszym „narzędziem” w gabinecie?

struktura psychoterapii

#1 Odcinek pilotażowy.

W tym odcinku chciałbym krótko opowiedzieć o tym, po co w ogóle nagrywam ten podcast, jakie podejście w psychoterapii jest mi najbliższe i dlaczego tak jest. Zapraszam do posłuchania.