Podcast STRUKTURA PSYCHOTERAPII tworzę po to, żeby pomagać oraz inspirować inne osoby w ich drodze do stawania się empatycznym i rozważnym, a przez to skutecznym psychoterapeutą.
Nazywam się Daniel Melerowicz, jestem psychoterapeutą, psychologiem oraz superwizorem psychoterapii. W tym podcaście chcę rozmawiać na temat profesjonalnej i skutecznej terapii. Będę poruszał aspekty teoretyczne dotyczące tego rodzaju pracy oparte na badaniach naukowych oraz dzielił się swoim doświadczeniem wieloletniej pracy w gabinecie.
Omawiam książki, które zrobiły na mnie duże wrażenie oraz rozmawiam z gośćmi, których spojrzenie na psychoterapię jest dla mnie odkrywcze.
Zapraszam do posłuchania.
W trzeciej części odcinka poświęconego teorii przywiązania charakteryzuje poszczególne style i opowiadam jakie mogą z tego wynikać trudności.
Kolejnym gościem „STRUKTURY PSYCHOTERAPII” jest Katarzyna Łukowska – Zastępca Dyrektora Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom – https://kcpu.gov.pl/
To wyjatkowy odcinek ponieważ rozpoczynam z nim nową serię – a mianowicie wywiady z zaproszonymi goścmi. Moim pierwszym gościem jest dr Szymon Czapliński – psycholog i psychoterapeuta, prezes Polskiego Towarzystwa Psychoterapeutycznego.
W drugiej części odcinka poświęconego teorii przywiązania omawiam stadia rozwoju poszczególnych wzorców przywiązaniowych.
Kolejnymi gośćmi w serii rozmów są dwie rewelacyjne liderki treningu balintowskiego – dr hab. Joanna Pazik oraz mgr Anna Rudecka.
Rozmawiamy o tym czym jest grupa balinta, kto może z niej skorzystać i jakie korzyści daje uczestnikom.
Ten odcinek poświęcony będzie kolejnej teorii z grupy koncepcji psychodynamicznych – psychologii self Heinza Kohuta. Wspominam w nim również o Wilfredzie Bionie i pojęciu „kontenerowania”.
Złości mnie bardzo kiedy jakiś „specjalista” daje sobie prawo do krytyki innych specjalistów a mam wrażenie, że w obszarze psychoterapii dzieje się to niestety dosyć często – o tym mówię w tym odcinku.
W tym odcinku rozpoczynam temat dotyczący teorii przywiązania (teorii więzi) Johna Bowlbiego.
Heurystyki w psychologii to uproszczone reguły wnioskowania. Automatycznie i bezwiednie posługujemy się nimi po to, aby wydawać szybkie sądy, to z kolei może prowadzić do błędów podczas diagnozy.
Jedną z głównych koncepcji współczesnego podejścia psychodynamicznego jest teoria relacji z obiektem, która omawiam w tym odcinku.
W tym odcinku zastanawiam się czy i kiedy omawiać diagnozę z pacjentem?
Rozpoczynamy chronologicznie od psychoanalizy – można kochać lub nienawidzieć Zygmunta Freuda, nie można jednak zaprzeczyć, że to od niego wszystko się zaczęło.
Główne błędy podczas diagnozy.Co może pójść nie tak podczas diagnozy – o tym mówię w tym odcinku.
Kontynuując poznawanie psychoanalizy – przyjrzymy się modelowi rozwojowemu człowieka zaproponowanego przez Freuda.
Współcześnie za modalności o potwierdzonej naukowo skuteczności uznajemy podejścia: psychodynamiczne, poznawczo-behawioralne, humanistyczne oraz systemowe. Istnieją również szkoły oferujące integrację powyższych podejść. Czy jest to możliwe – zastanawiam się w tym odcinku.
Zanim zacznę mówić o modalnościach – warto się zastanowić co leczymy psychoterapią – jakie główne klasy zaburzeń poddają się tego typu oddziaływaniom.Zapraszam do drugiej części odcinka szkoleniowego poświęconego modalnościom w psychoterapii.
Diagnoza psychiatryczna, psychologiczna, psychoterapeutyczna – o czym zazwyczaj myślimy mówiąc o diagnozie, a jaki rodzaj diagnozy jest szczególnie użyteczny dla psychoterapeuty i dlaczego? O tym mówię w tym odcinku.
Nasz zespół psychoterapeutyczny stale się rozwija dlatego zapraszamy cię do współpracy – jeśli rozpocząłeś lub ukończyłeś szkolenie z psychoterapii zapraszamy serdecznie.
Zapraszam do ostatniej 3 części serii dotyczącej mechanizmów obronnych w której omawiam neurotyczne oraz dojrzałe mechanizmy. Odcinków szkoleniowych możesz posłuchać wyłącznie za pośrednictwem aplikacji Patronite.
W nowej serii której będę chciał bardziej przybliżyć główne – modalności w psychoterapii. Zanim jednak do tego przejdę chciałbym odpowiedzieć na pytanie czym w ogóle jest zdrowie psychiczne, a czym jego brak?
W tym odcinku przekonuję dlaczego ciągłe zgadzanie się z pacjentem nie jest najlepszą strategią terapeutyczną.
Zapraszam wszystkich Patronów do odsłuchania drugiego odcinka szkoleniowego dotyczącego mechanizmów obronnych, poznamy kolejną – „neurotyczną” grupę obron.
Być może ten odcinek w jakiś stopniu pomoże Wam podjąć decyzję – mówię w nim o różnych modalnościach w psychoterapii i zastanawiam się czy idealna szkoła istnieje.
Ten odcinek „STRUKTURA PSYCHOTERAPII” to kontynuacja tematu uniwersalnych czynników leczących w psychoterapii. W tym odcinku mówię o takich czynnikach zmiany jak: zmiana oceny przyszłości. Zapraszam do posłuchania.
To już ostatni – podsumowujący odcinek z serii dotyczącej uniwersalnych czynników leczących w psychoterapii.Zapraszam do posłuchania.
Zapraszam do odsłuchania pierwszego odcinka szkoleniowego w którym wprowadzam Was w temat mechanizmów obronnych. W pierwszej części staram się wyjaśnić czym są obrony, na jakie grupy się dzielą – co to znaczy, że pewne są dojrzałe a inne prymitywne oraz omawiam na czym polega „splitting” czyli rozszczepienie.
Ten odcinek „STRUKTURA PSYCHOTERAPII” to kontynuacja tematu uniwersalnych czynników leczących w psychoterapii – zachęcanie do aktywności, odpowiedzialności i współpracy to kolejne czynniki leczące o których opowiem w tym odcinku.Zapraszam do posłuchania.
Ten odcinek „STRUKTURA PSYCHOTERAPII” to kontynuacja tematu uniwersalnych czynników leczących w psychoterapii – zmiana dotychczasowych doświadczeń to kolejny czynnik leczący, o którym opowiem w tym docinku. Zapraszam do posłuchania.
Ten odcinek „STRUKTURA PSYCHOTERAPII” to kontynuacja tematu uniwersalnych czynników leczących w psychoterapii – W tym odcinku mówię o takich czynnikach zmiany jak zmiana oceny samego siebie oraz otoczenia.Zapraszam do posłuchania.
#13 Czynniki leczące w psychoterapii cz.II
W kolejnym odcinku „STRUKTURA PSYCHOTERAPII” opowiadam o kolejnych uniwersalnych czynnikach leczących jakimi są kontrakt terapeutyczny oraz konstruktywne doświadczenie emocjonalne. Zapraszam do posłuchania.
#14 Czynniki leczące w psychoterapii cz. III
Ten odcinek „STRUKTURA PSYCHOTERAPII” to kontynuacja tematu uniwersalnych czynników leczących w psychoterapii – empatyczne rozumienie oraz odreagowanie emocjonalne są jednymi z nich. Zapraszam do posłuchania.
#15 Czynniki leczące w psychoterapii cz.IV